Hanácké Benátky 2015

OHŇOSTROJ 2015

Pro někoho pouze den, kdy se v Litovli zase něco děje, pro jiné den plný hudby a zábavy nejen pro dospělé, ale i pro děti. V letošním roce opět nastane ten čas, kdy můžeme zcela zaplnit litovelské náměstí. Místo výkopů, zábran a stavebních strojů uvidíme v srdci našich Hanáckých Benátek zase pulzovat život. Hlavní a vedlejší scéna, spousta stánků, atrakce pro děti a prostě vše, co k tomuto dni patří. Letos navíc příjemné překvapení od hlavního sponzora Pivovaru Litovel v podobě pivního speciálu „LITOVEL HANÁCKÉ BENÁTKY“, který bude uvařen v minipivovaru jen k této příležitosti. I přes veškeré útrapy, které nás při loňském ročníku celoměstské akce provázely, jsme se nevzdali a budeme se snažit navázat na dlouholetou tradici, která do Litovle vždy přilákala tisíce návštěvníků. Letos už nebudou chybět ani projížďky na pramicích pod náměstím, ani výstup na radniční věž, naopak bude obohacen program o nové zajímavosti. Celý program zahájí šermíři, vidět budete moct opět i  litovelské roztleskávačkymažoretkytaneční kroužky a hudební skupiny. V parku Míru a parku před muzeem bude probíhat jarmarkfarmářské trhy a program pro ty nejmenší. Ve dvoře ZŠ Jungmannova můžete navštívit hry a soutěže pro děti, s názvem Jungmannka pro Litovel a vše zakončí ve večerních hodinách ohňostroj. A co je to hlavní, co vás v letošním ročníku čeká? Jako první zazní nejen lidové tóny v podání kapely Hradišťan pod vedením Jiřího Pavlici, všechny věkové kategorie dál určitě potěší slovenská zpěvačka Kristína s kapelou a se svými hity Jablučko, Horehronie, Pri Oltári a dalšími. Kolem oběda si přijdou na své především muži, kteří budou moct shlédnout módní přehlídku, krásné modelky, ale hlavně modely Luďka Hanáka jistě, ale neurazí ani přítomné ženy. Odpolední hodiny budou patřit rytmické indie-popové kapele Lake Malawi, jejímž zakladatelem je Albert Černý, bývalý zpěvák a skladatel kapely Charlie Straight. Následovat bude zlatý hřeb pro všechny rockery, kapela Harlej se svými nestárnoucími skladbami a v podvečer vystoupí hardrockový DilatedRoman Vojtek s kapelou Fantastic 80s a vše završí nestárnoucí Blue Effect i když v omlazenějším složení, přesto stále se stejnými skladbami jako Slunečný hrob nebo Čajovna. No a věřte, že bude ještě spousta dalšího, co bude v sobotu 13. června k vidění, proto budeme moc rádi, když nám zachováte svoji přízeň a přijdete se podívat, jak budou vypadat letošní Benátky v novém.


MUZIKA HRADIŠŤAN

muzika_hradistanHradišťan s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou je ojedinělým tělesem s vysokou uměleckou a interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, jehož silným inspiračním zdrojem byla zejména v počátcích jeho existence  lidová tradice.

Od roku 1978 je uměleckým vedoucím Hradišťanu tvůrčí osobnost – houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica.

Dnes je Hradišťan (v širší podobě i s tanečním souborem) profesionálním tělesem, které programově pracuje zejména s odkazem lidové tradice a jejím filozofickým přesahem. Překračuje hranice hudebních žánrů a spolupracuje s osobnostmi různých kultur celého světa. Je častým hostem, domácích i zahraničních festivalů a koncertoval na 4 kontinentech. Mezi kmenové sólisty patří Alice Holubová, Jiří Pavlica a David Burda. Na Hanáckých Benátkách bezesporu nebudou chybět nejznámější písně Hradišťanu jako Modlitba za vodu, Studánka nebo Sonet o lásce a modrém portugalu.


KRISTÍNA S KAPELOU

kristina_s_kapelouKristína Peláková se narodila 20. srpna na Východním Slovensku ve městě Svidník. Studovala hudebně dramatický obor na konzervatoři v Košicích. Její první hudební úspěchy se spojují s vydáním singlu „Som Tvoja“, ke kterému natočila i svůj první videoklip. Do dalšího podvědomí se na hudební scéně dostala díky singlům „Vrať Mi Tie hviezdy ’08“ a „Este Váham“, který si brzy vysloužil i nominaci v kategorii Hit roku v anketě Slavík.

V roce 2010 se zúčastnila Kristína soutěže Eurosong Slovensko, kterou vyhrála s písní „Horehronie“. S touto písní reprezentovala i na soutěži Erurovision Song Contest v norském Oslu. Následovaly nové hity „V Sieti Ta Mam, Pri Oltári, Život je hra, a v neposlední řadě Jablučko“.  V současné době má na svém kontě nejnovější desku s názvem Tie naj.

Písničky ze starších alb i z nejnovější desky můžete slyšet na Hanáckých Benátkách.


MÓDNÍ PŘEHLÍDKA LUĎKA HANÁKA

modni_prehlidka_ludka_hanakaJiž dvacátým rokem patří Luděk mezi naše nejúspěšnější módní návrháře. Má za sebou stovky módních přehlídek a prestižních společenských akcí po celé ČR. Například MISS České republiky, Českou MISS, MISS Desetiletí, Slovenskou MISS University a další. Již 9. rokem je dvorním návrhářem republikové a celosvětové soutěže MISS PRINCES OF THE WORLD, kde obléká více než 40 vítězek evropských a světových soutěží krásy dívek od 15 do 23 let. Jeho rukopisem, jenž se zrcadlí v jeho tvorbě, je ženskost. Proto si jeho modely vybírají nejen známé osobnosti, ale i finalistky na tuzemské a různé celosvětové soutěže krásy, kde reprezentují ČR – Malajsie, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Čína, USA, Tunis, Ghana a další. A se kterými spolupracuje i na dalších projektech, např. při focení kalendářů. 2x ročně pořádá autorské módní přehlídky „TOP STYL“ v Mohelnici, na kterých představuje své nové kolekce, které prodává pod svou značkou LUDĚK HANÁK ORIGINAL DESIGN v Boutique Style v Mohelnici.


LAKE MALAWI

lake_malawiČtyřčlenná indie-popová kapela, která vznikla v září roku 2013. Zakladatelem je Albert Černý, bývalý zpěvák a skladatel kapely Charlie Straight, která ukončila svou hudební dráhu na podzim téhož roku. Dalšími členy Lake Malawi jsou Patrick Karpentski – kytarista a baskytarista, Pavel Pilch – bubeník a Jeroným Šubrt – baskytarista, kytarista a klávesista. Hudba kapely je ovlivněna především skupinou Coldplay a hudebníky Bon Iverem, Beckem a Phoenixem. Kapela se také jmenuje podle skladby muzikanta Bona Ivera Lake Malawi a jejím symbolem je vlnovka. V listopadu 2013 byla skupina v živém vysílání stanice BBC v Londýně, kde zazněli písně Paris, Beach, Nectarines & Daim nebo Aubrey. První písničkou Always June začali Lake Malawi tam, kde skončil Charlie Straigt a pořád jde o kvalitní hudbu, se kterou se snaží kapela prorazit v zahraničí.


HARLEJ

harlejSvařák, Pověste ho vejš nebo Živýho mě nedostanou. To jsou hity kapely Harlej, která vystoupí 13. června na Hanáckých Benátkách. Kapela vznikla v roce 1994 v Praze a do současné doby vydala 11 alb. Je představitelem hudebního stylu crazy-rock, který vyniká velmi živou rytmikou spolu s důmyslnými, někdy opravdu „crazy“ texty.  Zakladateli kapely jsou zpěvák Vladimír Šafránek a kytarista Antonín Rauer, který je spolu s Šafránkem autorem mnoha rytmických melodií, které spolu s texty Tomáše Miřáckého dodávají kapele bezkonkurenční originalitu mezi českým rockem. V roce 1995 vydá Harlej své debutové album Aj mena ou bejby hel. Kapela se stává velmi oblíbenou a umisťuje se po boku velikánů jako Kabát, Torr či Alkehol.
V roce 2002 kapela radikálně mění své složení, příchodem nových členů se mění styl hudby, stále ale vycházejí další úspěšná CD, a i když jsou nyní hudebně Harlej jinde než na počátku, rytmika ani geniální texty nevymizely, právě naopak. V současné době můžete skupinu slyšet ve složení Tonda Rauer – kytara, Tomáš Hrbáček – zpěv, Kolinss – baskytara, Libor Fanta – bicí a Milan „Hofík“ Hoffmann –  kytara.


DILATED

dilatedKapela DILATED vznikla na přelomu roku 2008/2009, kdy se trio Kosák, Kléňa a Lucinka, po rozpadu původní skupiny DDT, rozhodlo pokračovat ve staronových kolejích vlastní tvorby, převážně hardrockové muziky s nádechem crossoveru, grunge a dalších stylů. Původní členy se s obrovským štěstím podařilo obohatit o výborné hráče a do měsíce začala kapela koncertovat a vstupovat do podvědomí starých i nových fanoušků. Za šest let své existence Dilated vydali tři CD nosiče a na podzim letošního roku připravují čtvrtý kus. Na Hanáckých Benátkách můžete vidět kapelu ve složení Lucie Kadeřábková – zpěv, Jakub „DD“ Dolejš – bicí, Pavel „Kosák“ Kosař – kytara, Ondra Chaloupka – kytara a Wojta Franče – baskytara, ale hlavně můžete slyšet největší hity kapely jako Desperado, Než dohoří, Hra s osudem a další.


ROMAN VOJTEK A FANTASTIC 80s

roman_vojtek_a_fantastic_80sSkupina Roman Vojtek & Fantastic 80s vznikla v polovině roku 2011. Tvoří ji špičkoví hudebníci české hudební scény v čele se zpěvákem, hercem a tanečníkem Romanem Vojtkem. Všechny zúčastněné spojuje obliba muziky let osmdesátých, jíž se tato skupina výhradně věnuje. Doufáme, že si radost a energii, která při koncertech této formace sálá z pódia, vychutnáte na Hanáckých Benátkách. Slyšet můžete hity kapel jako A-ha, Depeche mode, Duran Duran, Frankie goes to Hollywood, Alphaville, Wham  a zpěváků Falca, Michaeal Jacksona, Limahla, Nena, Jiřího Korna, a dalších. Kapelu můžete vidět a hlavně slyšet ve složení Roman Vojtek, Vítek Fiala, Omar Khaouaj, Petr Berki a Pavel Razím.


BLUE EFFECT

blue_effectBlue Effect je česká rocková skupina založená v roce 1968. Kapelu založili koncem roku 1968 baskytarista Jiří Kozel, kytarista a zpěvák Vladimír Mišík a bubeník Vlado Čech. Jejím hlavním a jediným stálým členem je ale od založení do současnosti kytarista Radim Hladík. Během čtyřiceti sedmi leté existence se v Blue Effectu vystřídala spousta hudebníků, mimo jiné i Lešek Semelka nebo David Koller. Mezi největší hity bezesporu patří Slunečný hrob, Čajovna, Ej padá, padá rosenka a mnoho dalších. Na kontě má kapela za dobu své existence jedenáct alb. V roce 2012 nahrál Blue Effect také hudbu k filmu Posel. V současné době se Radim Hladík (kytara) obklopuje mladými muzikanty, Honzou Křížkem (zpěv, kytara, klávesy), Wojttechem Říhou (baskytara) a Václavem Zimou (bicí), se kterými úspěšně koncertují a připravují nový repertoár.