Hanácké Benátky 2014

Psalo se o nás:

Hanácké Benátky: Litovli o víkendu zazpívá Marie Rottrová i Aneta Langerová

Festival Hanácké Benátky pobavil stovky lidí

Litovelská lokálka slaví 100 let, sveze historickými vlaky

Hanácké Benátky zvou na koncerty, divadlo, lety vrtulníkem i parní vlak

 I když nám rekonstrukce náměstí v letošním roce trošku zkomplikovala organizaci Hanáckých Benátek, které se budou konat v sobotu 14.6. od 10 do 22 hod., přesto nic nevzdáváme. Koncertní scéna a hlavní program se bude odehrávat na polovině náměstí před budovou Městského klubu, kde bude stát i pódium. Jarmark, který každoročně na náměstí probíhal, bude přesunut částečně do parku Míru a také díky vstřícnosti vedení školy ZŠ Jungmannova bude klidová a občerstvovací zóna navíc ve školním dvoře základní školy. Návštěvníci tak přijdou v letošním roce pouze o možnost výstupu na radniční věž, která se také rekonstruuje a plavbu pod náměstím. Nepřijdou ale o nic dalšího, co dál k Hanáckým Benátkám patří. Naopak, navíc budou pro návštěvníky připraveny lety vrtulníkem a jízda parním vlakem a historickým motorovým vozem.  Těšíme se na Vás. Za kolektiv Městského klubu Litovel Bc. Hana Vogelová“

Je neuvěřitelné, jak rychle uběhl další rok a je tu opět celoměstská akce Hanácké Benátky. Sousta hudby, zábavy, programu pro děti i dospělé to je největší akce, kterou již dvanáctým rokem pořádá Městský klub Litovel. Je to opravdu tak, před nedávnem se velkým karnevalem slavilo desáté výročí a už je tu dvanáctý ročník. I v letošním roce jsme se snažili vytvořit program tak, aby se bavily všechny věkové kategorie. Plány nám sice maličko narušila plánovaná rekonstrukce Litovelského náměstí, ale ani to pro nás není překážkou a o Hanácké Benátky vás neochudíme, ba naopak rozšíříme program nově o lety vrtulníkem nebo oslavu Výročí železnice. Hlavní program bude vyplňovat mnoho známých osobností. Starší generace si jistě přijde na své při poslechu písniček Marie Rottrové s kapelou a Aneta Langerová určitě také zaujme. Pro mladší návštěvníky jsou potom připraveny rockové kapely Desmod, Clou, ska-reggae uskupení Fast Food Orchestra a pop-punková kapela Koblížci, která stejně tak jako hudebník Voxel jistě nadchne všechny přítomné slečny. Pánové si přijdou na své při pohledu na modelky, které stejně jako loni předvedou slušivé modely návrháře Luďka Hanáka a pro děti nebude chybět program v podání Divadla Studna ani nafukovací atrakce. Tohle všechno a ještě mnohem víc na vás čeká v sobotu 14. června od 10 hod. v Litovli. Doufáme, že si i tentokrát vyberete z programu svého favorita a přijdete se podívat.

Vstupné v předprodeji 150 Kč, děti 4 – 10 let 50Kč, děti do 3 let zdarma, ZTP/P a doprovod 50 Kč. Vstupné na místě s příplatkem +50Kč. Veškeré atrakce pro děti jsou ZDARMA!

OHŇOSTROJ 2014


Koblížc!

koblizciPop–punková kapela ze Šumperka, která vznikla v roce 2007, když se dva kamarádi, Tomáš a Josie, kteří spolu chodili na kytaru ke stejnému učiteli hudby rozhodli, že by chtěli hrát i něco jiného, než se učí v hudebce. A proč KOBLÍŽC!? Kluci se zprvu nemohli dohodnout, jeden chtěl název anglický, zatímco druhý si stál za názvem českým, když ale Tom vymyslel Donut a Josie jej přeložil z angličtiny do češtiny, vzniknul název vskutku originální. Po názvu přišel další problém a to, kde sehnat bubeníka a basáka. Za bubny nejprve usedl Honza Šenk, ale následně jej vystřídal Robert a na basu začal po peripetiích s předchozími baskytaristy hrát Filip. V této sestavě už začaly vznikat první hity, jako Nechej mě tak, Uražená, Už mě nenajdou, Ty a já a další. Od roku 2014 hrají KOBLÍŽC! bez zakládajícího člena Tomáše Brandejského. Kapelu ve zbylém složení a to: Josie Vařeka (zpěv a kytara), Filip Vlček (zpěv, baskytara) a Robert Poch (bicí), uvidíte na Hanáckých Benátkách od 10:30 hod.

 www.koblizci.net


Marie Rottrová

marie_rottrovaNarodila se v Ostravě, je to zpěvačka právem přezdívána Madam Soul, ale dále také pianistka, hudební skladatelka, textařka a moderátorka.

Pochází z hudební rodiny, od mládí se učila hrát na klavír, ale po maturitě na bohumínském gymnáziu pracovala jako úřednice. Ke zpěvu se dostala až v

19 letech, kdy se zúčastnila ostravské hudební soutěže a následně byla pozvána do Československé televize, kde vystupovala poprvé s písničkou Rozmarné stvoření.

Celých 25 let odolávala nabídkám na přesídlení do Prahy a zůstávala věrná rodné Ostravě. Svoji první gramofonovou nahrávku natočila s bigbeatovou skupinou Flamingo, kde zpívala s Petrem Němcem zejména soulový repertoár. V pěvecké trojici Marie Rottrová – Petr Němec – Hana Zagorová na sebe také upozornila na druhém bigbeatovém festivalu v pražské Lucerně. Postupem času začala spolupracovat prakticky se všemi velkými tanečními orchestry. Navíc se objevilo několik vynikajících textařů, kteří dokázali napsat pro Marii velice krásné písňové texty, jedná se především o Jiřinu Fikejzovou, Jaroslava Wykrenta a Jaromíra Nohavicu, se kterým spolupracuje dodnes a který otextoval i její poslední vydané CD.

Dobře otextované písničky a pečlivost při veřejných vystoupeních způsobily, že si Marie Rottrová vytvořila image velice milé, příjemné a neustále optimisticky naladěné ženy. Spolu s koncertními šňůrami se dostavilo i časté vystupování v Československé televizi, kde měla dokonce svůj vlastní pořad s názvem Divadélko pod věží, kde si zvala velmi významné hosty jako Karla Gotta, Pavla Bobka a další.

Koncem 80. let se ale dostavily první osobní a zdravotní problémy a umělecká kariéra úspěšné zpěvačky byla definitivně narušena i společenskými událostmi z listopadu 1989. Od roku 1985 žije v Praze, po druhém sňatku střídavě v Praze a v Německu. Z prvního manželství má dva dospělé syny, oba jsou úspěšnými hudebními skladateli. V roce 1997 vydává Marie Rottrová vánoční desku s názvem  Vánoční čas a v roce 2001 přichází velký comeback, kdy vydává album Podívej v produkci Zdeňka Vřešťála a Víta Sázavského a stává se opět velmi žádanou zpěvačkou. Přicházejí nová a nová CD, za která sklízí Marie stále více ocenění. I když ohlásila v roce 2011 konec své pěvecké kariéry, několikrát za rok přece jen stále vystupuje a Litovel má to štěstí, že i sem zavítá v rámci Hanáckých Benátek a od 19 hod. uslyšíte nejznámější písně jako: Lásko, Měli jsme se potkat dřív, Večerem zhýčkaná, Lakomá a další.


Aneta Langerová

aneta_langerovaSedmadvacetiletá osobitá zpěvačka, skladatelka a textařka na sebe poprvé upozornila v roce 2004 vítězstvím v soutěži Česko hledá SuperStar a brzy se stala jednou z nejpopulárnějších českých zpěvaček. Hudbě se věnuje od šesti let, kdy začala hrát na klavír, následovala hra na kytaru, na kterou se doprovází i při svých koncertech. Od mládí zpívala i ve sboru.

Debutové album Spousta andělů, které vydala v roce 2004 po úspěchu v soutěži, se stalo 8x platinovým a to jak v ČR, tak na Slovensku. Následovala alba, na kterých se podílela autorsky, Dotyk a Jsem. V roce 2011 se vydala na akustické turné se smyčcovým triem a klavírem s názvem Pár míst…, které i nadále pokračuje a sklízí úspěch nejen u diváků, ale též u odborné kritiky. Tento počin byl zaznamenán a vydán na CD a DVD se stejnojmenným názvem Pár míst…, za které Aneta získala prestižní ocenění Akademie populární hudby Anděl za zpěvačku roku 2012.

Celé léto 2013 strávila nejen na koncertních pódiích, ale i na jevišti letní scény Divadla Ungelt. Společně s Martou Kubišovou účinkovala v úspěšném původním českém muzikálu inspirovaném osudem Sidonie Nádherné, Touha jménem Einodis. Během tohoto léta odehrála 24 vyprodaných představení. Pro velký úspěch jsou další představení plánovaná i na léto 2014. Na začátku roku 2013 navíc začala natáčet nový film s režisérkou Martou Novákovou s názvem 8 hlav šílenství, ve kterém ztvárňuje hlavní roli, Annu Barkovou, ruskou básnířku, která strávila v lágrech sovětského Gulagu 22 let svého života.

Aneta Langerová je držitelkou několika ocenění Akademie populární hudby Anděl, cen hudební televize Óčko, Český slavík, Žebřík a českých televizních cen TýTý.

Vždy na jaře čistí s dobrovolníky řeku Sázavu v rámci projektu Čistá řeka Sázava. Do letošního roku byla také patronkou projektu Světluška. Pravidelně koncertuje se svou kapelou v České republice i na Slovensku v rámci svých turné a také na vyhlášených letních hudebních festivalech. V Litovli můžete Anetu slyšet od 12 hod.

www.langerovaaneta.cz


FAST FOOD ORCHESTRA

fast_food_orchestraFast Food orchestra je osmi členná kapela, která za více než deset let aktivního vystupování se svým repertoárem objela téměř celou Českou republiku a opakovaně se také objevila na pódiích zahraničních klubů a festivalů. Formovala se v letech 1994-96 a od roku 1998 začala aktivně vystupovat po klubech. Již v roce 2000 vydávají Fast Food své první album s názvem „Fugison party“ a o dva roky později vychází stylově mnohem vyhraněnější deska „Lastfood“. V roce 2004 vychází v pořadí třetí album s názvem „Mangrooves, které je oproti dvěma předešlým obohacena o hlas v současné době více méně stálého hosta, Dr. Karyho.

V roce 2008 Fast Food Orchestra vydávají zatím poslední desku „Urban Menu“, na které je znát posun k větší stylové rozmanitosti a obohacení zvuku kapely o prvky reggae, dancehallu, ragga, rocksteady, punku, hip-hopu, popu nebo breakbeatu. Tato deska vychází i v USA a Japonsku a u příležitosti jejího vydání odjela kapela na turné do Brazílie a po boku amerických The Toasters také na koncertní šňůru po Evropě. Na podiích se během svého působení objevili také po boku kapel jako The Toasters, Pilfers, Hotknives, Panteon Rococo, Slackers, Selecter, The Skatalites nebo Ska-P. Fast Food Orchestra, i toto seskupení skvělých hudebníků můžete vidět a hlavně slyšet v sobotu 14. června a to od 13:30 hod.

www.fastfoodorchestra.cz


Desmod

desmodDesmod jsou jednou z nejúspěšnějších slovenských rockových kapel současnosti.

Vznikli v roce 1996 původně jako metalová skupina v Nitře. Nazvali se podle upíra obecného (desmondus rotundus), který saje krev a je oblíbeným tématem metalového žánru. Jejich styl však pomalu přešel z heavy metalu k melodickému rocku. Hned v roce 1996 se Desmodi dostali do semifinále soutěže Marlboro Rock In. Rok nato vzniklo první demo. V dubnu 2000 vydali debutové studiové album 001, v prosinci 2001 druhé pod názvem Mam chuť, toto album později doplnili o tři bonusy Je mi fajn, Dážď a Stroj a díky této desce pronikla kapela i do Čech.

Natáčení třetího alba Derylov svet, se zkomplikovalo tím, že se nahrávka ztratila a musela se celá dělat znova. Singl Hemeroidy se stal hitem i přesto, že se s ním původně vůbec nepočítalo. Rotoval v rádiích a bodoval v hitparádách. Desmodi za Derylov svet dostali „malého Zlatého slávika“ a platinovou desku. Úspěšný byl i duet Pár dní, kterou kapela nazpívala se Zuzanou Smatanovou (Zlatý Slávik).

V pořadí čtvrté album Skupinová terapia kapele vyneslo zlatou desku a dvě sošky Aurela v kategoriích Kapela a Píseň roku. V roce 2005 Desmodi předskočili britskému velikánovi Eltonu Johnovi na jeho bratislavském koncertu. Dále získali cenu SOZA za Nejúspěšnější skladbu mladého autora v oblasti populární hudby a obhájili bronzového Slávika.

V následujícím roce 2006 vydali album Uhol pohľadu s prvním singlem V dolinách. Kromě toho vystoupili spolu s IMT Smile v Londýně. Od SOZA dostali cenu v kategorii Nejúspěšnější skladba v oblasti populární hudby (Pár dní) a v anketě Zlatý slávik poprvé v historii porazili legendární Elány. V roce 2007 vydali šestou studiovku Kyvadlo a DVD Live in Garage.

Členy skupiny Desmod jsou: Mário Kuly Kollár (zpěv), Dušan Minka (basová kytara, vokály), Rišo Synčák (kytara, vokály), Rišo Nagy (kytara), Jano Škorec (bicí, perkusi), Martin „Redface“ Cibul’ka (klávesy, zpěv). Největšími hity jako Vyrobená pre mňa, Zhorí všetko čo mám, Za tebou, Som na tebe závislý a další si můžete užít již od 15 hod.

www.desmod.sk


Voxel

voxelMladý hudebník Václav Lebeda, jehož pseudonym tvoří sloučenina latinského výrazu pro hlas a název počátečního písmena zpěvákova příjmení. Zpěv ale není to jediné, čím se devatenáctiletý Voxel baví. Výčet hudebních nástrojů, které ovládá, by s přehledem vydal na malý orchestr. Dvaadvacetiletý zpěvák se narodil v Čeladné. Od malička hrál na klavír. Svoji první punkrockovou kapelu založil ve třinácti letech, v sedmnácti letech, kdy přišla i nabídka natočit sólové albu. Z toho nakonec sešlo, ale Voxel se díky tomu seznámil s Daliborem Cidlinským Jr., který se pod zpěvákův debut podepsal jako producent. Voxel se na tuzemské scéně pohybuje už několik let. Získal cenu televize Óčko jako objev roku, koncem loňského roku odehrál společnou šňůru s Adamem Mišíkem a Johnym Machettou a donedávna objížděl české kluby s kapelou UDG. Voxel je folk-popový zpěvák, který si získal pozornost singly V síti, Superstar, Trip nebo 5. V květnu 2014 plánuje vydat své debutové album All Boom! Písně na něj vznikaly v průběhu několika měsíců a hudba je většinou Voxelova, texty napsal jeho spolupracovník vystupující pod jménem Pokáč. Na písních se podíleli také producent Dalibor Cidlinský a Ondřej Ládek známý jako Xindl X. Voxel vystoupí v 16:30 hod.

www.voxelmusic.cz


Náhrada za Clou PROTLESS
nahrada_za_clou_protlessKapela vzniká v roce 2012, zakládají ji čtyři z pěti členů bývalé skupiny Support Lesbiens a to Kryštof Michal, většina lidí ho zná spíše z hudebního světa. V roce 1992 založil skupinu Support Lesbiens, nyní je frontmanem kapely Portless. Málokdo ale ví, že se také věnuje filmu. Zahrál si například ve filmu Možnosti nebo Samotáři. Druhým ze zakládajících členů Portless je René Rypar.  Je jedním z nemnoha českých kytaristů, kteří zaujali zástupce zahraničních výrobců hudebních nástrojů natolik, že jsou uváděni v propagačních materiálech firmy jako oficiální firemní hráči. V případě firmy Blackstar se jméno Reného Rypara objevuje hned vedle Guse G. Dalším členem je baskytarista Jan Daliba taktéž působil od roku 2002 v kapele Support Lesbiens. V 90. letech se podílel na vzniku několika hudebních projektů např. Deep Side, nebo Autsider. Posledním členem je Zbyněk Raušer. Na bicí hraje od patnácti let. Prošel celou řadou hudebních formací a různých žánrů. Bicí jsou jeho životní náplní. Mimo to se zajímá o taneční hudbu, mix a produkci. Všechny čtyři hudebníky můžete vidět v sobotu 14. 6. na Hanáckých Benátkách a hlavně můžete slyšet jak staré známé písničky „Sapportů“, jako Sweet Little Something, Cliche nebo You Are My Star, tak nejnovější tvorbu Portless.

www.portless.cz


MÓDNÍ PŘEHLÍDKA LUĎKA HANÁKA

modni_prehlidka_ludka_hanakaJiž 19 let patří Luděk mezi naše nejúspěšnější módní návrháře. Má za sebou stovky módních přehlídek a prestižních společenských akcí po celé ČR. Například MISS České republiky, Českou MISS, MISS Desetiletí, Slovenskou MISS University a další. Již 8. rokem je dvorním návrhářem republikové a celosvětové soutěže MISS PRINCES OF THE WORLD, kde obléká více než 40 vítězek evropských a světových soutěží krásy dívek od 15 do 23 let. Jeho rukopisem, jenž se zrcadlí v jeho tvorbě, je ženskost. Proto si jeho modely vybírají nejen známé osobnosti, ale i finalistky na tuzemské a různé celosvětové soutěže krásy, kde reprezentují ČR – Malajsie, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Čína, USA, Tunis, Ghana a další. A se kterými spolupracuje i na dalších projektech, např. při focení kalendářů. 2x ročně pořádá autorské módní přehlídky „TOP STYL“ v Mohelnici, na kterých představuje své nové kolekce, které prodává pod svou značkou LUDĚK HANÁK ORIGINAL DESIGN v Boutique Style v Mohelnici.

www.ludekhanak.com